а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зажуберка

зажуберкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да жуберка.
Англиски: rush Албански: gurgullis
Примери:
Потокот зажуберка во долчето.
2. зажеволи
Англиски: ruminate Албански: mërtyp
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
зажуберкува несв.
зажуберкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи