а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зажолти

зажолтат
Вид збор: Глагол, свршен
1. се зажолти, пожолти
Англиски: yellow Албански: verdhë
Примери:
Чаршафот зажолти од долгото стоење.
2. Направи да биде жолт.
Албански: zverdh
Примери:
Ја зажолти кошулата од носење.
3. (се зажолти) Почне да (се) жолтее, да станува жолт.
Англиски: yellow Албански: verdhë
Примери:
Се зажолтија лисјата на околните дрвја.
Изведенки
1. зажолтува несв.
(се) зажолтуваат
2. зажолтување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи