а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зажолтее

зажолтеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да жолтее.
Англиски: yellow Албански: zverdhet
Примери:
Зажолтеаја и првите лисја по гранките на дрвјата.
2. (се зажолтее) Почне да се жолтее.
Албански: zverdhet
Примери:
Во дворот се зажолтеаја неколку нарциси.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи