а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зажмие

зажмијат
Вид збор: Глагол, свршен
замиже
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. зажмива несв.
зажмиваат
2. зажмивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи