а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заживи

(се) заживат
Вид збор: Глагол, свршен
Се вкорени, се загнезди нешто.
Англиски: liven
Примери:
Убаво чувство му се заживило во душата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи