а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заживее

заживеат; заживеј, заживејте; заживеав, заживеаја; заживеал; заживеан; заживеев, заживееја; заживеел; заживеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8662
1. Почне да живее некаде.
Англиски: live Албански: jeton
Примери:
Заживеа далеку од луѓето.
Тие заживеаја во новата куќа.
2. Почне да живее некако.
Албански: jeton
Примери:
Тој заживеа сам, без жена.
3. Почне да живее заедно со некого.
Албански: bashkjeton
Примери:
Младите заживеаја со родителите.
4. Почне да живее, да се согласува со некого.
Албански: jeton
Примери:
Тој заживеа добро со сите соседи.
5. Стапи во дејство, почне со работа.
Албански: filloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој начин на работа не заживеа.
6. Се појави, се воспостави нешто.
Албански: çfaq
Употреба: Преносно значење
Примери:
Другарството одново заживеа меѓу нив.
Ми се стори како да заживеаја сите грмушки.
Изведенки
1. заживува несв.
заживуваат
2. заживување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК