а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заживее

заживеат; заживеј, заживејте; заживеав, заживеаја; заживеал; заживеан; заживеев, заживееја; заживеел; заживеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8501
1. Почне да живее некаде.
Англиски: live Албански: jeton
Примери:
Заживеа далеку од луѓето.
Тие заживеаја во новата куќа.
2. Почне да живее некако.
Албански: jeton
Примери:
Тој заживеа сам, без жена.
3. Почне да живее заедно со некого.
Албански: bashkjeton
Примери:
Младите заживеаја со родителите.
4. Почне да живее, да се согласува со некого.
Албански: jeton
Примери:
Тој заживеа добро со сите соседи.
5. Стапи во дејство, почне со работа.
Албански: filloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој начин на работа не заживеа.
6. Се појави, се воспостави нешто.
Албански: çfaq
Употреба: Преносно значење
Примери:
Другарството одново заживеа меѓу нив.
Ми се стори како да заживеаја сите грмушки.
Изведенки
1. заживува несв.
заживуваат
2. заживување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи