а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зажерави

(се) зажерават
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се жерави.
Примери:
Тие се зажеравија во кафеаната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи