а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зажени

заженат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да жени некого.
Албански: martoj
Примери:
Од кога го зажени синот и уште не е оженет.
2. (се зажени) се ожени
Англиски: marry Албански: martoj
Примери:
Зошто брзаш да се зажениш?
Изведенки
заженува несв.
(се) заженуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи