а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зажеже

зажежат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да жеже.
Англиски: burn
Примери:
Железото ми ги зажежа рацете.
Сонцето зажежа.
Изведенки
зажежува несв.
зажежуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи