а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зажедни

зажеднат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Осети жед, потреба од вода, од течност.
Англиски: thirst Албански: etje
Примери:
Децата зажеднеа по напорната игра.
Сватовите зажеднеа за вино и ракија.
2. Стане желен за нешто.
Англиски: thirst Албански: i etshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој зажедни за искрена љубов.
Изведенки
1. зажеднува несв.
зажеднуваат
2. зажеднување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи