а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зажегли

зажеглат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави жегли во јарем при впрегнување добиток.
Примери:
Брзо ги зажегли воловите.
Изведенки
зажеглува несв.
зажеглуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи