а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зажеволи

зажеволат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да жеволи.
Англиски: ruminate Албански: mërtyp
Употреба: Зоологија
Примери:
Козите легнаа под стреата и зажеволија.
Изведенки
зажеволува несв.
зажеволуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи