а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зажарен

зажарениот
Вид збор: Придавка
1. топол, загреан, усвитен
Англиски: hot
Примери:
Зажарена печка.
Зажарено сонце.
2. румен, вцрвенет, сјаен
Англиски: flushed
Примери:
Зажарен образ.
Зажарени лица.
Зажарени очи.
Изведенки
зажареност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи