а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зажали

зажалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да жали, да чувствува жал за нешто.
Англиски: feel sorry Албански: më dhimbset
Примери:
Зажали што не отиде и тој со нив.
Зажали што не е школувана.
2. Почне да жали, да тагува по некого.
Англиски: grieve Албански: brengos
Примери:
Никој не зажали по него освен мајка му.
3. Почне да жали, да сожалува некого.
Англиски: pity Албански: brengos
Примери:
Го зажали зашто остана сам.
Изведенки
зажалува несв.
зажалуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи