а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зажабурка

зажабуркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да прави жабурки, да гргори.
Англиски: rustle Албански: fëshfëritje, shushurimë
Примери:
Водата зажабурка.
2. Почне да жабурка, да движи некаква течност низ устата, произведувајќи специфичен звук.
Англиски: gargle Албански: gargaris
Примери:
Првин ја зажабурка ракијата, а потоа ја голтна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи