а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заесени

заесенат
Вид збор: Глагол, свршен
1. се заесени
Англиски: autum Албански: vjeshtë
Употреба: Безлично
Примери:
Оваа година заесени многу рано.
2. За човек - ја почне есента, се најде некаде при настапувањето на есента.
Англиски: autum Албански: vjeshtë
Примери:
Ние заесенивме оваа година на туѓина.
3. (се заесени) Настапи, почне есен.
Англиски: autum Албански: vjeshtë
Употреба: Безлично
Примери:
Годинава доста рано се заесени.
Изведенки
1. заесенува несв.
(се) заесенуваат
2. заесенување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи