а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заем

Види и: заим (м.)
мн. заеми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7419
Тоа што се дава некому или што се зема од некого со обврска дека ќе биде вратено.
Англиски: loan Албански: huazim, borxh
Употреба: Економија
Примери:
Никој не му дава пари на заем.
Од некаде зел на заем пченка.