а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заемодавец

мн. заемодавци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што дава заем.
Англиски: borrower Албански: huadhënës
Употреба: Економија
Примери:
Заемодавецот си ги бараше назад своите пари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи