а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заемница

мн. заемници
Вид збор: Именка, женски род
1. (само едн.) Народен обичај кога соседите (обично момчиња или девојки) бесплатно или со заемно возвраќање помагаат некому при поголеми селска работи.
Албански: ndihmesë
Примери:
Повикал неколку момчиња на заемница.
2. Жена, учесник во заемница.
Албански: pjestare në ndihmesë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи