а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заемка

мн. заемки
Вид збор: Именка, женски род
Збор или израз што е земен од друг јазик и приспособен кон јазикот во кој е примен.
Англиски: loan word
Употреба: Лингвистика
Примери:
лексички заемки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи