а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заемен

заемни
Вид збор: Придавка
Што го прави или го наменува едно лице на друго и обратно.
Англиски: common
Примери:
Заемен однос.
Заемно разбирање.
Заемни врски.
Изведенки
1. заемно прил.
Пример: Се потпишуваат заемно.
2. заемност ж.
мн. заемности
Пример: Во нивниот развој има извесни заемности и сличности.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи