а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заек

Види и: зајак (м.)
мн. зајци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27294
зајак
Англиски: rabbit
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија
Изведенки
заечки прид.
заечкиот