а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заеднички

заедничкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 1361
1. Што им припаѓа на сите, што е општ, колективен.
Англиски: common Албански: i përbashkët
Примери:
Заеднички јазик.
Заедничка држава.
Заедничка борба.
2. Што им припаѓа на две или повеќе лица.
Англиски: joint Албански: i përbashkët
Примери:
Заеднички живот.
Заедничка вечера.
Заеднички спомени.
Изведенки
заеднички прил.
Пример: Тоа го прават заеднички.