а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заедница

мн. заедници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1394
1. Здруженост на луѓе или на друштва, организации, установи во една целина заради определени причини и цели.
Англиски: community Албански: bashkësi
Примери:
работна зедница
брачна заедница
семејна заедница
месна заедница
државна заедница
2. Тоа што е заедничко, што ги поврзува луѓето во една целина (живот, чувства, интереси).
Англиски: unity
Примери:
Живееме во заедница со родителите.
Мојата сила е во заедница со другите.