а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заебе

(се) заебат; заебат; заебал; заебан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12291
1. изигра, искористи, злоупотреби
Англиски: screw up Албански: dredhoj, mashtroj
Употреба: Вулгарно
Примери:
Внимавај, ќе те заебе!
2. (се заебе) се излаже, се прејде
Албански: mashtrohem, vidhos
Употреба: Вулгарно
Примери:
Кај таа зделка многу се заебав.
Изведенки
1. заебава несв.
(се) заебаваат
мајтапи
Пример: Ајде не заебавај!
2. заебавање ср.
мн. заебавања
мајтапење, мајтап
Пример: Нема заебавање!
3. заебанција ж.
мн. заебанции
шега, мајтап
Пример: Прави заебанција. Тоа го кажав на заебанција.