а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зад

Вид збор: Префикс
(зат-) Претставка / префикс со значење од другата страна на она што е означено со основата на зборот.
Примери:
задграничен, задгробен, задутре
заткулисен, затскрие
FlexiMac
 менување на македонски глаголи