а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зад

Вид збор: Предлог
1. Местоположба од другата, задната, обратната страна на нешто.
Англиски: behind
Примери:
Зад ридот се крева густ чад.
Децата се криеја зад тарабите.
2. временска определба
Англиски: after
Примери:
Зад Илинден фатија големи горештини.
3. За искажување поддршка, поткрепа на некого или на нешто.
Англиски: behind
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се однесува така затоа што знае дека зад него е управниот одбор.
4. За искажување прикриени, привидни признаци, маскираност.
Англиски: behind
Употреба: Преносно значење
Примери:
Никој не можеше да насети дека зад милата насмевка на Јана се крие голема болка.
Ретко кој знаеше дека зад ова необично име се крие еден Македонец од Костурско.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи