а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задушувач

мн. задушувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што задушува, што не дозволува да се развие нешто.
Англиски: suffocator
Примери:
Тој е синоним на отпорот кон задушувачите на демократијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи