а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задушлив

задушливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13920
1. Што усмртува оневозможувајќи го дишењето.
Англиски: suffocating
Примери:
задушлива атмосфера
задушливи гасови
2. Што го отежнува дишењето, што задушува.
Англиски: sticky
Примери:
задушлив воздух
задушлив дим
задушлива топлина
Изведенки
1. задушливо прил.
Пример: Почнувам да се потам, врело е и задушливо.
2. задушливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК