а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задутре

Вид збор: Прилог
Не денот по утрешниот, туку следниот ден по него.
Англиски: day after tomorrow
Примери:
Ќе дојдам задутре.
Задутре ќе одиме на лозје.
Задутре е празник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи