а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задупи

задупат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да дупи, да прави дупка.
Англиски: drill Албански: shpoj, biroj
Примери:
Задупи во ѕидот со клинец.
2. Почне да дупи, да подбуцнува некого да направи нешто.
Англиски: spur Албански: shpoj, nxis
Примери:
Го задупи со лактот за да стане.
3. За постела, перница - почне да дупи, да глочка.
Англиски: prick Албански: shpoj, ngreh
Примери:
Ме задупи нешто во постелата и не можев да заспијам.
4. За добиток - почне да дупи, да подбуцнува за да оди побрзо.
Англиски: spur Албански: shpoj
Примери:
Го задупи магарето со шилестото стапче.
Изведенки
задупува несв.
задупуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи