а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задума

задумаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. запомни, запамети
Англиски: remember Албански: mbaj mend
Употреба: Дијалектен збор
2. Направи некој да се замисли.
Англиски: think Албански: mendohem
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Твоите зборови многу ме задумаа.
3. Почне да дума.
Англиски: talk Албански: flas
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Задума пред насобраните селани.
4. (се задума) се замисли
Англиски: think Албански: mendohem
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се задумал за нешто.
Изведенки
задумува несв.
(се) задумуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи