а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задуман

задумани
Вид збор: Придавка
Што е замислен.
Англиски: thoughtful
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Седна до нив задуман.
Задумано дете.
Изведенки
1. задумано прил.
Пример: Задумано гледаше низ прозорецот.
2. задуманост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи