а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задумани

(се) задуманат
Вид збор: Глагол, свршен
Се крене облак од прав, се запраши.
Англиски: fog Турски: duman
Примери:
Се задумани од силниот ветар.
Изведенки
1. задуманува несв.
(се) задумануваат
2. задуманување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи