а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задужбина

мн. задужбини
Вид збор: Именка, женски род
1. Градба (обично црква, манастир) подигната за душа и во спомен на основачот.
Англиски: foundation Албански: vendtrashëgimi
Употреба: Историја , Религија
Примери:
Ги обиколи сите свете места и задужбини.
2. Установа или фонд со својство на правно лице, основани од дарувани средства во определени хумани, просветни или културни цели.
Англиски: foundation Албански: fondacion
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи