а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задув

(едн.) задувот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21352
1. астма
Англиски: asthma Албански: astma
Употреба: Медицина
Примери:
Боледуваше од задув.
2. Тежок, застоен воздух; непријатен мирис.
Англиски: stench Албански: kutërbim
Примери:
Мемлив задув.
Задув од бајатост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК