а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задува

задуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да дува.
Англиски: blow
Примери:
Задува силен и студен ветер.
Изведенки
задувува несв.
задувуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи