а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задршка

мн. задршки
Вид збор: Именка, женски род
1. Задржување, застој повремено запирање на нормалното одвивање или работа на нешто.
Англиски: hold Албански: mbajtje, ndalesë
Примери:
Бројте до три со задршка на воздухот.
Со големи задршки, колата продолжуваше да се движи напред.
2. Ограничување, пречка во остварувањето на нешто.
Англиски: restraint Албански: kufizim
Примери:
Задршки од организационен карактер.
Морални задршки.
3. Дел од сума што се задржува при исплата на парични средства.
Англиски: commission Албански: komision, përqindje
Употреба: Економија
Примери:
Задршките од платата се прикажани одделно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи