а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задружен

задружниот
Вид збор: Придавка
Што е во сопственост на задруга, што се однесува на задруга.
Примери:
задружна работилница, задружно бачило
задружно стопанство, задружен дом
FlexiMac
 менување на македонски глаголи