а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задржува

задржуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
задржи
Примери:
Беше задржуван и приведен на граница.
За излез од државата, возилата се задржуваат до 30 минути.
Изведенки
задржување ср.
мн. задржувања
Пример: Често ме караа заради долгите задржувања надвор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи