а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задоволен

задоволни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1226
1. Што сеќава задоволство од нешто постигнато, од исполнета желба и сл.
Англиски: satisfied Албански: i kënaqur
Примери:
задоволни деца
2. Што добива задоволство поради завршена работа, остварување на очекуваното и сл.
Англиски: satisfied Албански: i kënaqur
Примери:
Судот е задоволен со објаснението.
Тие останаа задоволни од виденото.
3. Што е добро расположен, ведар, среќен; што покажува задоволство.
Англиски: satisfied Албански: i kënaqur
Примери:
Сите станаа, очигледно задоволни од разговорот.
Тој не покажа задоволен израз на лицето.
На усните му лебдеше задоволна насмевка.
4. Hа кој му е исполнета желбата, потребата и сл.
Англиски: fulfilled Албански: përmbush
Примери:
задоволени барања, задоволени желби
задоволени деца
Изведенки
задоволеност ж.
Состојба на тој што е задоволен, на тоа што е задоволено.