а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задница

мн. задници
Вид збор: Именка, женски род
1. задник
Англиски: bottom Албански: prapanicë
Употреба: Анатомија
2. Дел од облека што го покрива задниот дел од телото.
Англиски: back Албански: pasmë
Примери:
Носеше стари панталони со закрпена задница.
3. Заден дел од нешто (автомобил, чун, авион).
Англиски: stern Албански: pasmë
Примери:
Го довлечка моторот до брегот за да го намести на задницата од чунот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи