а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задник

мн. задници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4679
1. Долниот заден дел од телото на човекот; заден дел од животно.
Англиски: bottom Албански: prapanicë
Употреба: Анатомија
Примери:
Тој падна на задник наземи.
Скокна како нешто да го боцнало во задникот.
Го удираше магарето по задникот.
2. (обично во мн.) За коњ, магаре, маска - удар со задните нозе.
Англиски: kick Албански: shqelma
Примери:
Коњот фрла задници.
3. задница
Англиски: rear Албански: pasmë
Изрази
По туѓ задник не боли.