а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задлабочи

задлабочат
Вид збор: Глагол, свршен
1. задлаби
Англиски: deepen Албански: thellohet
2. Вникне, навлезе подлабоко во нешто.
Англиски: deepen Албански: thellohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во следната драма тој ќе го задлабочи својот пристап кон истиот мотив.
Го задлабочи својот поглед во далечината.
3. (се задлабочи) се задлаби
Албански: thellohet
4. (се задлабочи) Се занесе, се внесе подлабоко во нешто.
Англиски: become absorbed Албански: zhytem
Примери:
Тој се задлабочи во своето раскажување.
Се задлабочи во косењето, не мислејќи на ништо.
Седна и се задлабочи во хартиите пред себе.
Изведенки
1. задлабочува несв.
(се) задлабочуваат
2. задлабочување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи