а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задлаби

задлабат; задлабивме, задлабија
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54018
1. Почне да длаби.
Англиски: dent Албански: thelloj
Примери:
Мајсторот задлаби со длетото по површината на дрвото.
2. Навлезе длабоко во нешто.
Англиски: plunge Албански: zhyt
Примери:
Орачот задлаби со плугот низ нивата.
Дупчалката ја задлаби длабоко во земјата.
3. задлабочи
Англиски: deepen Албански: thelloj
Употреба: Преносно значење
4. (се задлаби) Се забоде, навлезе во нешто.
Албански: ngul
Примери:
Бастунот се задлаби во меката земја.
5. (се задлаби) се задлабочи
Англиски: become absorbed Албански: ngushtohet
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. задлабува несв.
(се) задлабуваат
2. задлабување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК