а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задира

задира, задираат; задирал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 22738
1. задева
Англиски: tease
Примери:
Не го задирај, многу е лут.
2. допира, навлегува, засега
Англиски: touch
Примери:
Тоа не задира во вашите лични слободи.
Опозицијата ќе го поддржи секое решение кое нема да задира во идентитетот.
Изведенки
задирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК