а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задими

задимат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пушти дим некаде.
Англиски: smoke Албански: tymos
Примери:
Оџакот задими.
2. Исполни нешто со дим (соба, просторија).
Англиски: fill up with smoke Албански: mbush me tym
Примери:
Мокрите дрва во печката ја задимија целата соба.
Тој ја задими собата пушејќи цигари.
3. (се задими) Се исполни со дим.
Англиски: fill up with smoke Албански: tymoset
Примери:
Целата куќа се задими од дрвата што не гореа убаво.
Изведенки
1. задимува несв.
(се) задимуваат
2. задимување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи