а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задига

задигаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38690
Почне да дига.
Англиски: raise
Примери:
Тој ги задига рацете нагоре.
Таа го задига фустанот и загази во водата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК