а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задиви

задиват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да стане како див.
Англиски: run wild Албански: egërsoj
Примери:
Ги задиви децата и сега не му доаѓаат.
2. (се задиви) се диви
Англиски: admire Албански: admiro
FlexiMac
 менување на македонски глаголи