а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задене

заденат; задени, заденете; заденав, заденаа; заденал; заденат; (ќе) заденев. (ќе) заденеа; (ќе) заденел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24426
1. Закачи, стави нешто во друго нешто.
Англиски: stick
Примери:
Рацете ги заденал во широкиот појас.
Кубурот му беше заденат за појасот.
2. Задре, гибне некого.
Англиски: dare
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тој сигурно пак ќе не задене како секогаш.
Сакаа да го заденат младото попово ергенче.
Изведенки
1. заденува несв.
заденуваат
2. заденување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК